Yalnızlar Rıhtımı

Issızlığın Gölgesinde Mavi Bir Seste Buluşalım
 
AnasayfaPortalliTakvimGaleriSSSAramaKayıt OlÜye ListesiKullanıcı GruplarıGiriş yap

Paylaş | 
 

 MÜJDE ÖSS KALKIYOR.

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
ilkrüzgar

avatar

Mesaj Sayısı : 8
Kayıt tarihi : 11/07/07

MesajKonu: MÜJDE ÖSS KALKIYOR.   C.tesi 09 Şub. 2008, 23:20

Müjde! ÖSS kalkıyor
Ortaöğretime geçişte uygulanan sınav sistemini değiştiren Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), YÖK Başkanı’nın değişmesiyle birlikte üniversiteye giriş sistemini değiştirmek için de harekete geçti. Yükseköğretime Geçiş Sistemi

(YÖGES) adı verilen yeni uygulamaya göre, üniversiteye girişte artık öğrenciler bir değil, dört sınav uygulanacak. Öğrenciler, 10, 11 ve 12’nci sınıfın sonunda, “Olgunlaşma Sınavı”na girecek. 9’uncu sınıfta ise ortak dersler alındığı için herhangi bir sınava girilmeyecek. Üç yılın sonunda da ÖSS’ye benzeyen genel bir sınavın yapılması gündemde. Yeni sistem 2009 yılında uygulanacak. YÖK’ün yapacağı katsayı değişikliğiyle de yeni sınav sisteminde meslek lisesi öğrencilerinin önü açılmış olacak.

Veli ve öğrencilerin neredeyse kabusu olan ÖSS’de, YÖK ve MEB işbirliği ile yeni bir düzenlemeye gidiliyor. Yusuf Ziya Özcan’ın YÖK Başkanlığı’na atanmasının ardından YÖK ile yakınlaşan bakanlık, üniversiteye giriş sistemini değiştirmek için harekete geçti. Bu konuda önümüzdeki günlerde daha somut çalışma yapılması beklenirken, Talim Terbiye Kurulu tarafından bir taslak plan hazırlandı. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’e sunulan taslak için ÖSYM’nin de görüşü alındı.

Sınav sisteminde yapılması öngörülen değişiklikler şöyle:

10, 11 ve 12’nci sınıfların sonunda, öğrencilerin yıl boyunca gördüğü beden, müzik, resim dersleri dışındaki tüm dersleri kapsayan bir sınav yapılacak. Sınavda öğrencilere, alanlarındaki ders ağırlıklarına göre sorular yöneltilecek. Meslek lisesi öğrencileri ise kendi alanlarında aldıkları derslerin ağırlıklarına göre soru ile karşılaşacak.


Yeni sistemle, tartışmalı katsayı problemi de çözülecek. 2008 yılı içinde katsayı sisteminin kaldırmasıyla, meslek lisesi öğrencileri de üniversitelerin 4 yıllık bölümlerini tercih edebilecek.


Sınav soruları, MEB ve ÖSYM tarafından ortak olarak hazırlanacak. Olgunlaşma sınavlarından alınan puanların ortalamaları, ÖSS puanına eklenecek. Puan yüzdeleri, ÖSYM ve YÖK ile yapılacak toplantının ardından netleşecek.


Üniversiteye girişte ilk aşamada yıl sonu sınavları yüzde 25, ÖSS ise yüzde 75 oranında etkili olacak. Yıl sonu sınavlarının etki oranı zamanla artacak.


Yıl sonlarında yapılacak olgunlaşma sınavı, iki güne yayılacak. Soru sayıları, haftalık ders saatinin 6 ile çarpılmasıyla belirlenecek. Haftada 6 saat Türkçe dersi veriliyorsa, sınavda 36 Türkçe sorusu olacak.


Meslek lisesi öğrencileri, temel alan derslerini genel lise öğrencileri kadar yoğun almadığı için, bu alanlarda 30-40 arasında daha az soru ile karşılaşacak. Bu öğrenciler, kendi okudukları alanla ilgili olarak fazladan 30-40 soru çözecek. Örneğin, iletişim bölümünde okuyan bir öğrenci, kendi alanında, imam hatip lisesi öğrencisi de yine kendi alanında soru çözecek.

Bakan Çelik sınav azalacak demişti

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, daha önce yaptığı açıklamada, ÖSS’nin kaldırılması ve her yıl Seviye Belirleme Sınavı (SBS) yapılarak yüksek öğrenime öğrenci alınması konusunda, “Eğer ÖSS sistemini ilköğretimde uyguladığımız SBS’ye benzetirsek, ki hükümetimizin programında bunun böyle olacağı ifade edilmektedir. O zaman ‘hayat eşittir 180 dakika’ olmayacak. YÖK ile oturup bunları daha ayrıntılı konuşacağız” demişti.

ÖSS KALKIYOR!!!!!!!


En son ilkrüzgar tarafından Perş. 17 Ara. 2009, 14:42 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
ilkrüzgar

avatar

Mesaj Sayısı : 8
Kayıt tarihi : 11/07/07

MesajKonu: Yarıyıl Tatili İçin Öğrencilere 5 Öneri (FHM)   C.tesi 09 Şub. 2008, 23:22

Yarıyıl Tatili İçin Öğrencilere 5 Öneri
Basit bir planlama ve stressiz bir öğrenme süreci öğrenciyi yeni döneme ve hayata hazırlayabilir.

Yarıyıl tatili öğrenciler için dinlenme, yeni eğitim dönemine hazırlanma için çok önemli bir fırsat niteliğinde. 2 haftalık süre "boş zaman" gibi algılansa da kaliteli bir hayat için "boş zaman" olarak adlandırılan dönemlerin iyi değerlendirilmesi gerekiyor.

"Boş zaman" kişiliği geliştirme ve beceri edinme açısından hayati bir fırsattır. Bu zamanların iyi değerlendirilmesi, çocuklarımızın mutluluğu ve hayata bakışlarının güzelleşmesi olarak sonuç verir. Ailenin yaşadığı yere ve imkânlarına göre, sportif, sanatsal, beceri eğitimleri gibi faaliyetlerle bu zaman dilimi değerlendirilebilir. Bu ara dönemi hem çocuk hem de anne baba olarak ele alıp, programlı ve planlı hale getirmekte fayda var. Plan ve programın yapımında genellikle, gönüllülük esas olmakla birlikte, ileriye dönük özellikleri elde edebilmek için bazen otoriter davranışlar da sergilenebilir. Bu planlı dönemi bazı aşamalar şeklinde ele alabiliriz:

1. adım: Tatil planınız hazır mı?
Çocuğumuzun hangi davranışı kazanmasını, hangi konuda yoğunlaşmasını arzu ediyorsak, bunu birlikte belirlemeliyiz. Bunlar arasında güzel konuşma-yazma, girişkenlik, basketbol, masa tenisi, futbol, kitap okuma, ev işlerinden anlama, sayısal-sözel derslerde daha başarılı olma, resim yapma, müzikle ilgilenme, yabancı dilini geliştirme, kardeşleriyle anlaşma, kırıcı davranmama gibi birçok davranış sıralayabiliriz.

2. adım: Listeniz var mı?
Günlük mutat olarak yapılan, kahvaltı, öğle ve akşam yemek saatleri belirlenmeli. Ev içinde yapabileceği kitap okuma, test çözme, ev işlerine yardım gibi veya dışarıda gerçekleştireceği basketbol oynama, müzeye gitme, arkadaşlarıyla birlikte olma gibi etkinlikler bu saatler arasına yerleştirilmelidir.

3. adım: Ayrıntıları ihmal etme
Günlük yapılacak işin detayları ve niteliğinin belirlenmesinde gerekirse öğretmenlerinden veya uzman kişilerden yardım alınabilir. Okuyacağı kitabın, çalışacağı ders konularının ve çözeceği soru kaynaklarının belirlenmesi, bunların ne kadar zaman içinde bitirileceği kararlaştırılmalıdır.

Hangi film, tiyatro, spor müsabakası veya alışveriş ve eğlence merkezine ne zaman ve kimlerle gidileceği konuşulmalıdır. Bunlar bir ödül olarak sunulacaksa, hangi davranışların nereye kadar yapılması gerektiği açıklanmalıdır.

İngilizcesini mi geliştirmesini istiyorsunuz, kimden veya hangi kaynaktan yararlanacak? Günlük kaç kelime ezberlemeli? Mini çeviriler mi yapacak? İngilizce bilen biriyle mi pratik yapacak? Öğrenimini kolaylaştıracak cazip materyaller var mı?

Bilgisayar veya internette ne yapmak istiyor, siz ne yapmasını istiyorsunuz. Çocuğunuzdan sizin de bildiğiniz bir konuda internette araştırma yapmasını isteyebilir veya beceri oyunlarının olduğu sitelere yönlendirebilirsiniz.

Sabahtan akşama kadar bilgisayar veya televizyonun başında zaman geçirmek tehlikeli bir bağımlılıktır. Bunun için Tv'de ne seyredeceğini önceden planlayabilirsiniz.

Arkadaşlarıyla nasıl ve nerede beraber olacaklar? Siz arkadaşlarını ve ailelerini tanıyor musunuz?

Çocuğumuza güvenelim. Fakat güven kontrole mani değildir. Arkadaşları ile ne yapacaklarını bilmek en doğal hakkınız.

Siz hangi vakitlerde onlarla birlikte olup, hayatınızı veya beklentilerinizi paylaşacaksınız? Bu dönemde çocukla geçireceğiniz her an çok değerlidir. Nitelikli beraberlik sağlanmalıdır. Siz çalışıyor olabilirsiniz; ama onlar tatilde.

4. adım: Program işliyor mu?
Yapılan plan ve programın işleyip işlemediği, bir değişiklik yapmak gerekir mi, sorun var mı, işliyorsa takdir edilmesi, işlemiyorsa sürece müdahale edilmesi gerekebilir. Kısaca programın kâğıt üzerinde kalmaması sağlanmalı. Bütün aile fertleri üzerlerine düşeni yapmalı. Kontrol soru sorarak veya bizzat görerek ve dinleyerek olabilir. Bu aşamada çocuğumuzla iletişimimiz, yargılamaya, suçlamaya dönüşmemeli.

5. adım: Değerlendirme
Programlar günlük olarak veya faaliyetlerin değişik aşamalarında, özellikle bitiş zamanında değerlendirilmelidir. Sevinç, üzüntü, başarı veya başarısızlık ele alınmalıdır.



--------------------------------------------------------------------------------

Çocuğumda dikkat eksikliği var, ne yapayım?
Çocuğumuzun dikkat eksikliği problemi varsa, hem odaklanma hem de hafızayı geliştirmek için şu faaliyetler bu dönemde daha sık yaptırılabilir: Sınıf seviyelerine göre, bulmaca, sudoku, satranç, kelime avı, varlık bulma, beceri oyunları, okuduğunu ve gördüğünü anlatma gibi faaliyetler programa yerleştirilebilir.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
ilkrüzgar

avatar

Mesaj Sayısı : 8
Kayıt tarihi : 11/07/07

MesajKonu: Geri: MÜJDE ÖSS KALKIYOR.   C.tesi 09 Şub. 2008, 23:25

ÖSS tarih oluyor

Her yıl 1.5 milyondan fazla öğrencinin girdiği ve geleceğini orada geçireceği 180 dakikaya bağladığı ÖSS (Öğrenci Seçmi Sınavı) tarih oluyor.

Bakan Çelik, üniversitelere giriş için ÖSS yerine, ilköğretimde olduğu gibi her yıl SBS benzeri bir sistemin getirilmesiyle ilgili tartışmalara da değindi.

Milli Eğitim Bakanı Çelik, İHA Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar ve TGRT Ankara Temsilcisi Murat Odabaş'a üniversiteye giriş ve eğitim sistemindeki gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

BU SENE YETİŞMESİ ZOR

Bugünkü ÖSS sisteminin doğru olmadığını hem öğrenciler hem öğretmenler hem de YÖK'ün kabul ettiğini vurgulayan Çelik 'Ümit ediyorum ki önümüzdeki günlerde YÖK'le oturup bunları konuşacağız. Ama bu sistem bu sene yetişir mi bu konuda açık birşey söyleyemem. Gerçi ÖSS sistemini eğer bu yıl değiştirirseniz, mevcut sisteme göre hazırlanan öğrenciler mağdur olurlar. Yani şoke olurlar. Dolayısıyla bu tür düzenlemeler hemen devreye sokulmamalıdır' dedi.

Ancak katsayıyla ilgili YÖK'ün bir karar alması durumunda ya da yasal bir düzenlemeyle yeni düzenlemenin gerçekleşebileceğini belirten Çelik, şunları kaydetti:

ÖĞRENCİNİN YÜKÜ HAFİFLEYECEK

'Ama bunu daha YÖK'le oturup konuşacağız. Eğer ÖSS sistemini ilköğretimde uyguladığımız SBS'ye benzetirsek, ki hükümetimizin programında bunun böyle olacağı ifade edilmektedir, o zaman 'hayat eşittir 180 dakika' olmayacak. O zaman bu yükü yayacağız. 100 kiloluk bir yükü gencimizin sırtına birden vermeyeceğiz. 'Sen bunu 30-30-40 kaldır' diyeceğiz.'

ÖĞRENCİYİ OKULA BAĞLAYAN SİSTEM

Eğitim sistemine göre 9. sınıfın ortak olduğunu ve bu yüzden sınav olamayacağını söyleyen Çelik, 'Ama ilköğretim kurumlarındaki gibi 3 sınav ya da 2 sınav da olabilir. Ve tamamen müfredata bağlı olabilir. Öğrenciyi okula bağlayan bir sistem üzerinde düşünülmesi lazım. Nitekim SBS ile yaptığımız budur' şeklinde konuştu.

BU SENE SORU STİLİ DEĞİŞMEZ

Gençlerin hayatının 180 dakikaya bağlanmaması gerektiğini vurgulayan Çelik, mevcut sisteme göre ÖSS'ye hazırlanan öğrencileri de rahatlatarak, 'Ama öğrencilerin şunu iyi bilmelerini istiyorum. Bu sene bir düzenleme yapılsa bile ÖSS'nin yapısı değişmez. Soru stili değişmez. Değişirse zaten çocuklar çok büyük haksızlığa uğramış olur. Önümüzdeki yıldan itibaren uygulanmak üzere böyle bir düzenleme yapılabilir' diye konuştu
.

changeTarget(document.getElementById("news_content"))
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
ilkrüzgar

avatar

Mesaj Sayısı : 8
Kayıt tarihi : 11/07/07

MesajKonu: Geri: MÜJDE ÖSS KALKIYOR.   C.tesi 09 Şub. 2008, 23:26

İşte bu yıl ÖSYM tarafından yapılacak olan sınavlar ve tarihleri...
ÖSYM sınav programını belirledi
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), bu yıl yapacağı sınavların tarihlerini belirledi.

ÖSS 15 Haziran 2008 Pazar günü, Yabancı Dil Sınavı (YDS) ise 22 Haziran 2008 Pazar günü yapılacak. Sınavlara başvuru tarihleri daha sonra açıklanacak.

ÖSYM, bu yıl ÖSS, YDS, KPDS, ALES, ÜDS gibi sınavların da arasında bulunduğu geniş katılımlı toplam 21 sınav düzenleyecek.

ÖSYM'nin bu yıl yapacağı sınavlar ve tarihleri şöyle:

- Türk Hava Kurumu Yabancı Dil Sınavı: 18 Şubat

- Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı (Mart dönemi): 23 Mart
- Tıpta Uzmanlık Eğitimi Sınavı (Nisan dönemi): 12-13 Nisan

- Türk Silahlı Kuvvetleri Askeri Liseler ile Bando Astsubay Hazırlama Okulu Giriş Sınavı: 27 Nisan

- Yabancı Uyruklu Öğrenci Seçme Sınavı: 13 Nisan

- Türk Cumhuriyetleri ile Türk ve Akraba Toplulukları Sınavı (Yurt dışı): 20 Nisan

- Jandarma Okullar Komutanlığı Uzman Jandarma Okulu Giriş Sınavı: 19 Nisan
- Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (İlkbahar dönemi): 20 Nisan

- Jandarma Astsubay Temel Kursuna Alınacak Öğrencileri Seçme Sınavı: 3 Mayıs

- Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (Mayıs Dönemi): 4 Mayıs

- Öğrenci Seçme Sınavı: 15 Haziran

- Yabancı Dil Sınavı: 22 Haziran

- Türk Cumhuriyetleri ile Türk ve Akraba Toplulukları Sınavı: 22 Haziran

- Yurt Dışında Çalışanların Çocukları İçin Yükseköğretime Giriş Sınavı: 6 Temmuz

- Dikey Geçiş Sınavı: 13 Temmuz

- Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (Eylül dönemi) 13-14 Eylül

- YÖK Seviye Tespit Sınavı (1. Aşama): 20 Eylül

- Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı (Ekim dönemi): 12 Ekim

- Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (Kasım dönemi): 2 Kasım

- Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (Sonbahar dönemi): 16 Kasım

- YÖK Seviye Tespit Sınavı (2. Aşama): 23 Kasım
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
DAVUTESEN

avatar

Mesaj Sayısı : 44
Yaş : 31
Kayıt tarihi : 28/12/06

MesajKonu: Geri: MÜJDE ÖSS KALKIYOR.   Paz 17 Şub. 2008, 18:12

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://www.kuzenler.zevki.com
 
MÜJDE ÖSS KALKIYOR.
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Yalnızlar Rıhtımı :: SOSYAL MESAJLAR-
Buraya geçin: